Odyseja

previous arrow
next arrow
Slider
Odyseja to gra o podróży przez bajeczne, nigdy dotąd niezbadane galaktyki, autorstwa Adama Kałuży oraz Przemka Dmytruszyńskiego, z ilustracjami Alicji Kocurek. Gracze pełnią rolę odkrywców przemierzających kosmiczną przestrzeń w celu poznania i zbadania nowych, tajemniczych planet. Pobierają próbki – kryształy myśli mieszkańców planet i ścigają się z innymi badaczami, którzy jako pierwsi chcą dokonać spektakularnych odkryć i zapisać się w annałach nauki. W grze wykorzystuje się siedemnaście dużych, szczegółowych i pięknie zilustrowanych planet, które można łączyć w plansze o różnym stopniu trudności. Po tym bajkowym kosmosie gracze poruszają się niebanalnie zaprojektowanymi rakietami, wspomagając się lub szkodząc przeciwnikom, przy użyciu technologii zdobytych w trakcie lotu. W tym celu magazynują gwiezdny pył, którego zasoby znajdują w przestrzeni kosmicznej. Wygrywa badacz który jako pierwszy będzie mieć pełne zbiorniki i przetrwa w bezmiarze kosmosu.

Oprócz misji badawczej – pamięciowo-strategicznej rywalizacji o jak najszybsze zdobycie wszystkich kryształów, przygotowywane są także dwie całkiem odmienne formy eksploracji kosmosu. Pierwsza to Wyścig Międzyplanetarny – tu główną rolę odgrywać będą refleks, spostrzegawczość i koncentracja, czasem też przyda się zmysł strategiczny. Druga to Podstawy Nawigacji – bazuje na układaniu historii, skojarzeń i ich prawidłowym zapamiętywaniu, z elementem szacowania ryzyka.

Gra pomaga w świadomym rozwoju pamięci, co nie jest możliwe bez stosowania metod ułatwiających zapamiętywanie. Wariant Podstawy Nawigacji skupia się właśnie na tym aspekcie, dzięki niemu gracze nauczą się budować różnorodne skojarzenia lub mikro opowieści pomocne w zapamiętywaniu i rozpoznawaniu planet. Opanowanie technik pamięciowych, choćby w małym stopniu, zwiększa rolę (nie mniej istotnego) strategicznego aspektu gry, bez którego trudno zakończyć misję badawczą z sukcesem.

Gra umożliwia stopniowanie trudności, aby dostosować jej poziom w zależności od doświadczenia graczy. Przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy, w wieku od 5 lat (wariant najprostszy), po 10 lat wzwyż (zasady dla zaawansowanych) tu INSTRUKCJA GRY